Днес по света са известни над 400 породи кокошки, по разнообразие от форми, големина, оперение няма друга домашна птица с толкова големи различия във вида.
Породите се различават помежду си по външни признаци - вид на гребена, цвят на оперението, цвят на кожата, цвят на околоушките и други, и по продуктивните качества - носливост и месодайност.
Според формата на гребена има различни кокошки с розовиден, граховиден, чашевиден, роговиден и дори без гребен.
Някои породи снасят яйца с тъмнокафява черупка, други със синьо-зелена.
Има и гиганти с тегло над 5 - 6 kg и джуджета с тегло под 0,5 kg. При кокошките като първо от направленията се очертава производството на яйца. За целта са създадени високопродуктивни породи с яйценосно направление. За отглеждането на птици в малки ферми и селски дворове са подходящи породи със смесено предназначение като едновременно да удволетворят нуждите от месо и яйца. След края на Втората световна война бурно развитие получава и производството на птиче месо от пилета бройлери. За тази цел се използват специализирани породи с висока маса. Без стопанско значение, но желани сред колекционерите са и представителите на другите два типа породи - декоративни и борцови.
- Породи кокошки за яйца - Легхорн, Черна шуменска кокошка. Кокошките от тези породи са със сравнително ниска жива маса. В края на яйценосния период една носачка достига тегло едва от 1,7 - 1,9 kg, а в началото е 1,2 - 1,3 kg. Тези птици имат леки кости, оперението им е плътно и са много енергични. Отличават се и с висока скорозрелост - първото яйце се снася преди 20 седмична възраст.
Кокошка за яйца и месо - Пъстър плимутрок.
Няма коментари:
Публикуване на коментар